Připravujeme XI. ročník 26. - 28. května 2017

O festivalu

Tisková zpráva 2016


Motto: “Nejezte, nepijte ani nežijte blbě!”


V kouzelném prostoru Královské zahrady Pražského hradu letos proběhne jubilejní X. ročník Prague Food Festivalu. 27. - 29. května budou mít návštěvníci unikátní možnost ochutnat pokrmy špičkových šéfkuchařů pražských i mimopražských restaurací z Maurerova výběru. Tento rok představujeme v širším měřítku filosofii „Taste Waste“, prostřednictvím které odsuzujeme plýtvání v jakékoliv formě, a proto si letos pokrmy vysoké gastronomie vychutnáte ekologickým, kompostovatelným příborem od Obalynajidlo.cz 

Vstupenky v předprodeji na praguefoodfestival.cz a v síti TicketPro.
 

10. výročí

Historicky festival vystřídal mnoho krásných míst v centru Prahy. V roce 2007 se dnes již tradiční třídenní svátek gastronomie konal na ostrově Kampa, následně jej hostily Slovanský ostrov, nábřeží u Karlova mostu a posledních šest let se koná na místě nejprestižnějším – na Pražském hradě. Výjimkou nebude ani tento ročník a Prague Food festival v Královských zahradách oslaví své 10. narozeniny.
 

 

Restaurace / druh kuchyně

 

 

Nápoje

Lobkowicz
Minulý rok se načepovalo téměř 10 000 festivalových piv Lobkowicz Premium, na které se můžete těšit i tento rok. Gurmáni v  areálu Pražského hradu budou mít příležitost párovat lahodné pokrmy s prémiovou řadou piv Lobkowicz. Vedle již tradičních a úspěšných položek Lobkowicz Premium Ležák a Lobkowicz Premium Nealkoholický bude připraven i skutečně černý ležák, tradiční pšeničné pivo, pivo typu Ale a stále oblíbenější kvasnicové pivo, které získalo prestižní ocenění Zlatá pivní pečeť 2016. Ani v  letošním roce nebudou chybět pravidelné degustace a škola čepování piva.
 
Korunní
Zažitá představa, že vody chutnají všechny stejně, je zcela mylná. Rozdíly jsou v mnoha případech markantní a ne každá voda se například chuťově snoubí s vínem. Korunní je jako jediná držitelem certifikátu Voda vhodná k vínu, a tak jsme téma voda a víno vzali za své. I zde ale platí určitá pravidla, a tak se například k šumivému vínu hodí jiný druh vody než k polosladkému bílému.
 
Veuve Cliquot
Zveme Vás na navštěvu Veuve Clicquot Champagne lounge, místa jako stvořeného pro zpříjemnění dne a umocnění gastronomického zážitku skleničkou tohoto věhlasného šampaňského spolu s tím nejlepším výhledem na celou Prahu.
 
Hennessy
Již dvě a půl století vyrábějí svůj koňak na stejném místě, se stejnou péčí a touhou po dokonalosti. Jejich tajemství chrání již osmá generace master blenderů z rodiny Fillioux. Přijďte objevit kouzlo koňaků do Hennessy cognac baru.

Víno
Tento rok v areálu Královských zahrad dáváme přednost především domácím vinařům.

Sdružení Ekovín se zastoupením výrobců Vinařství Gotberg, Víno Marcinčák, Rodinné vinařství Kadubcovi, Vinařství SPIELBERG a Templářské sklepy Čejkovice bude prezentovat biovína z ekologické produkce.

Vinařská unie ČR je vůbec nejstarším vinařským svazem u nás. Svá špičková vína z nejznámějších oblastí Moravy představí Vinařství Bzenec, Chateau Valtice, Mikrosvín Mikulov, Vinařství Baloun, Vinařství Kovacs, Vinium Velké Pavlovice a Bohemia Sekt.

Nově se na festivalu samostatně představí známá značka Vinselekt Michlovský produkující velikou škálu krásných vín a snoubení vína s čokoládou.
 

 

Bary

Bodeguita del Medio
Čeká vás ukázka pravé Kuby. Můžete se těšit na školu tance pod taktovkou Maykel Eduardo Varona Talavera. Na baru se o Vás postarají ti nejlepší z české barové scény. Nebudou chybět originální kubánské koktejly jako Mojito, Cuba Libre, Cubata a další. Šéf kuchař La Bodeguita Del Medio Michael Simon bude prezentovat karibskou kuchyni, kde nebudou chybět pokrmy z darů moře, vynikajících plemen vepřového a hovězího masa a v neposlední řadě typický španělský pokrm Paella.

Prolog Bar
Nejnovější hit na pražské barové scéně "The Exceptional Cocktail Bar" - je výjimečné místo (nejen) pro výjimečné okamžiky! Široká nabídka exkluzivních destilátů, 21 signaturních koktejlů, které jsou originálním počinem z dílny místních barmanů. Některé koktejly obsahují jedlé zlato, při jiných můžete zažít kouřovou show, jiný vás příjemně nažhaví svou pikantností a možností vychutnat si jej přímo ze schránky bretaňské ústřice. Dobré pití jde ruku v ruce s moderní mezinárodní kuchyní. Na menu nechybí kaviár nebo terinka z foie gras, které jsou lahodným předkrmem před dalšími specialitami.
 

 

Delikatesy

Husí játra
Tradiční účastník festivalu nabídne široké portfólio této světově proslulé lahůdky v teplém i studeném provedení. Nebudou chybět Husí játra s jablky a cibulkou, ale
například i novinka: zmrzlina Foie gras.
 
Food Story
Unikátní obchod s výběrovými potravinami z celého světa, který je rozšířený o ovoce a zeleninu a je spojený s kvalitním stravováním. Do jejich konceptu patří také Bistro, salad a mozzarella bar, tapas či panini bar.
 
Bon Bon
Každý den festivalu se připravte na lžičkovou degustaci patnácti druhů teplých čokolád z různých lokalit, které se budou lišit nejen svým podílem kakaa, ale i různými druhy koření.
 
Král Sýrů
Zažít sýrovou etiketu na vlastní kůži. Čekají vás perfektní kombinace specialit od Krále Sýrů s delikatesami připravenými špičkovým šéfkuchařem. Součástí chuťového zážitku bude i ochutnávka nejlepších českých a moravských vín.
Těšte se na: Král Sýrů Krémový, Král Sýrů Nebeský a Král Sýrů Hermadur.
 
Lindt
K degustacím bude Lindt nabízet 6 variant Excellence tabulkových čokolád – 70%, 85%, Chilli, Orange, Sea salt a novinku Mint. Letos ovšem nepůjde pouze o čokoládu. Sommelier čokoládám doporučí i to správné víno!
 
Yogoterie
Každý zákazník si bude moci vytvořit lahodnou porci frozen yogurtu dle vlastní chuti. Ti, kteří dávají přednost zdraví, mohou využít širokou škálu čerstvého ovoce. Milovníci čokolády a mlsání si přijdou na své v podobě čokoládové polevy a neodolatelných oříškových a jiných posypů.
 
CocoKing
Milovníci čerstvého ovoce budou mít možnost ochutnat mladé kokosy, čerstvě lisovanou šťávu z cukrové třtiny, netradiční tropické druhy ovoce jako jsou: jackfruit, durian, dragon fruit, baby melouny, baby banány a další. Veškeré druhy ovoce nabízené k degustaci si bude možné odnést i domů.
 
Farma rodiny Němcovy
Farma rodiny Němcovy se řadí mezi atraktivní podniky ve zpracování mléčných a masných produktů na našem trhu. Některé jejich výrobky získaly ocenění Regionální produkt kraje Vysočina. Jeden z důvodů, proč jsou jejich výrobky kvalitní je ten, že zvířata mají dostatek volného prostoru a i jejich způsob krmení je jiný, než u klasických chovů. Dalším faktorem, který zaručuje jejich potravinám vysokou kvalitu a vynikající nezaměnitelnou chuť je způsob výroby produktů, který je velmi šetrný k životnímu prostředí.
 
Créme de la Créme
Crème de la Crème je tradiční italské řemeslné zmrzlinářství, které denně vyrábí několik desítek druhů zmrzlin z mléka, smetany a čerstvého ovoce. Každá zmrzlina má svou vlastní originální recepturu a má pečlivě vyváženou chuť i strukturu. Během experimentování s ingrediencemi samozřejmě objevují nové a netradiční chutě, které následně proměňují v pravé zmrzlinové delikatesy.
 
Kenwood Colosseum
Po loňském úspěchu budou mít návštěvníci opět jedinečnou možnost zažít moderovanou cooking show gastronomických mistrů v čele s držitelem dvou michelinských hvězd - s charismatickým chefem Moreno Cerdoni. Firma De’Longhi navíc ukáže lidem, jak si udělat "kafe po telefonu", a zcela novou akci "Braun pro děti".
 

 

Téma

Menu Karla IV
V květnu 2016 uplyne 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV. Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR si pro vás přichystá ve stánku Czech Tourismu historické menu, díky kterému budete moci ochutnat pokrmy a nápoje, které vás vtáhnou zpět do 14. století a připomenou jakou podobu měla gastronomie v dobách našeho významného panovníka.
 

 

Doprovodný Program

Gran Fierro
Přesuňte se do Argentiny - země jedinečného masa připravovaného na grillu "parrilla". Ochutnejte vyhlášenou omáčku chimichurri (čimičuri) a koktejly. Chybět nebude ani argentinská hudba, která vám navodí tu správnou atmosféru.
 
Etnosvět
Etnosvět nabízí komplexní kurz rostlinné stravy zahrnující teoretickou i praktickou část. V teoretické části se seznámíte s celou problematikou rostlinné výživy od historie po současnost. V praktické části budete mít možnost přípravit jednotlivá menu podle ročních období a naučíte se základy rostlinné kuchyně pro každodenní život.
 
Dětský koutek
Prague Food Festival můžete navštívit i s těmi nejmenšími. Pro ně bude připravený dětský koutek a tak si budete moci projít celý areál bez starostí.
 
Volkswagen XL1
Nejúspornější automobil světa se spotřebou 1 litr na 100 km musíte vidět na vlastní oči. Na stánku firmy Volkswagen budete mít možnost vyhrát projížďku tímto strojem z budoucnosti, který je jediným svého druhu v České rupublice.
 

 

Program Míčovna: "Jiný pohled" / Taste Waste

Neplýtvejte a seznamte se s „Taste Waste“. V rámci této filosofie, která bude provázet celý X. ročník Prague Food Festivalu, připravujeme stylizovanou módní přehlídku, na které studenti Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze pod vedením akad. mal. Česlava Jaroše vdechnou "starým šatům nový život". Návštěvníkům také ukážeme cestu, jak moderně kompostovat a představíme další kouzla neobvyklé recyklace.

Kokoza ukáže, že i v městských podmínkách se dá úspěšně zahradničit a využívat organické zbytky třeba pomocí kalifornských žížal.
 
V Bezobalu ochutnáte delikatesy bez použití zbytečné obalové techniky, která potraviny nejen prodražuje, ale také negativně ovlivňuje její výživové vlastnosti.

Sklo Srna pomocí unikátní technologie recykluje odpadní sklo a mění jej v umělecký artefakt.

Galerie Nila představí módu, která se hlásí ke "slow fashion". Používají ekologické materiály pocházející ze spravedlivých pracovních podmínek.

Ochutnáte žitný chléb vyráběný tradiční metodou a řadu novinek z Řemeslné Koláčkovy pekárny.

Chybět nebudou kvalitní ovčí, kozí i kravské sýry z Farmy Držovice.

Dobré Ghí vysvětlí, čím je blahodárné přepuštěné či přečištěné máslo, jež naši předci běžně využívali.

Proslulá módní návrhářka Liběna Rochová vytvoří pro festival "Gastronomický objekt" ve stylu wasted food.
 

 

Pravé křídlo Míčovny

Sommeliéři a vinaři jsou v pohotovosti. Každý den tu proběhnou řízené degustace vína, párování minerální vody s vínem či vína se speciálně vyráběnou čokoládou. Gastronomické minikurzy s ochutnávkami, které vám pomohou vnímat chutě, vůně a aromata.


Festivalova louka
 


 
Partnerka – ač se o tom nemluví – bývá finálním chodem vašeho hodování.
Anonym
Top
English